6.4.2013 Osmiboj

„Zdravotník volá velitele jedna!“ – „Velitel jedna, slyším!“ – „My jedeme na majáky, že se tak ‘couráme‘?“ – „Ne, proč? Padají vám smaženky?“ – „No, my máme strach!“ – zněla humorná konverzace přes vysílačku mezi kabinou a kupéčkem hasičského vozu. Tak začínalo ráno v sobotu 6.dubna, když se jednotka SDH Předonín přesouvala ve své Avii do Přestavlk na pátý hasičský osmiboj. Jednotka od loňského roku prodělala velké organizační změny, a tak byla i přes všechnu tu legraci trochu znát nervozita. Kluky čekal dost perný den. Po několika šprtacích školeních v hasičárně a kontrole a údržbě veškerého vybavení jeli změřit své síly s konkurencí dalších deseti jednotek včetně Litoměřic a Roudnice. V osmiboji je čekalo, jak jinak – osm krizových situací, které museli umět řešit.

Při prezentaci vyfasovali jedničku, ale letos startovalo víc družstev naráz. První disciplína byla prověřovací – kontrola vercajku, značky, řidič Petr Voci musel ukázat i řidičák. Pak vyrazili na první stanoviště. Přijeli k požáru diskotéky, odkud pod velením Tomáše Dvóři vynesli čtyři zraněné. Pro zdravotníka Zděndu – Řezyho to bylo lehounce zahřívací kolo. O dvě disciplíny dál už předvedl rozhodčím hotové školení při záchraně vybourané motocyklistky. Tam se jednotka pořádně nadřela, protože musela zraněnou ženu vynést do prudkého svahu na stanoviště pro vrtulník. A ke konci? To už byl Řezy teprve ve formě, když se neváhal dohadovat s rozhodčím o správném postupu při ošetřování dívky v kolejišti. Jeho jistota byla prostě znát a přispěl velkým dílem ke skvělému výsledku jednotky.

Ne všechno šlo ale jako po másle. Pár těch trestných bodíků se nasbíralo skoro všude, kluci je přijímali s potlačovanou nevolí. Doslova výprask v podobě 69 bodů pak dostali u nehody s únikem neznámé chemické látky. „Co je to za látku, si najdeme v tabulkách,“ vysvětlil velitel jednotky, ale rozhodčí opáčil - „ty si schovejte, co víte z hlavy?!“ A tak zatímco se čtyři členové jednotky marně potili při zkoušce číselných označení nebezpečných látek a řešili teorii jak postupovat v případě jejich úniku, Jarda Vocásek s Tomášem Klimentem – Bimbem vyfasovali v hasičárně testy z radioaktivity a dalších šíleností. Rozhodčí klukům dohromady nasolil kupu bodů, ale hned je vyvedl z omylu, že jsou na tom ve srovnání s ostatními ještě docela dobře.

Po cestě od disciplíny k disciplíně se konaly taktické porady, jak se bude při dalším zásahu postupovat. Kluci cestou hasili žízeň a když v Pístech u rybníka došly ‘brambory‘, následovala rychlá zastávka v budyňské večerce. Velitel zaskočil pro Colu a něco na dochucení a jelo se dál. Zděnda vyvětral promáčenou fusekli a cesta se tentokrát obešla bez porady, protože se jelo na tajnou.

Voci zapíchl Avii u přejezdu a zvenku se ozval hysterický řev „Dělejte! No tak dělejte!“ Vystresovaný chlap, svědek srážky vlaku se skupinou několika mladých lidí, si nebral s hasiči servítky a Bimbo ho musel zpacifikovat a uklidnit. Zbytek jednotky se honem pustil do bezpečnostních opatření a záchrany raněných.

Další ošetřování přišlo na řadu v Budyni, kdy kluci vynášeli ze sklepa zraněné dítě. Tam Bimbo na dvoře hasičárny vybojoval nula bodů při prověřování technických znalostí o mašině, zatímco Jarda s Tomášem Fillerem a ostatními odpovídali na otázky týkající se bezpečnosti práce s motorovou pilou. Rozhodčí prozradil, že i tady kluci v porovnání s ostatními zaváleli.

Z poslední disciplíny, vyčerpávání studny, odjela jednotka jen s minimem bodů a do Přestavlk se vrátila s očekáváním, zda to všechno bude stačit na první místo.

Makačka skončila, nervy opadly. U hospody se točila dvě selátka, pánové si konečně dali pivko a následovala chvíle očekávání. Když se vrátily poslední dvě jednotky, po chvilce přišlo vyhodnocení. Jméno Předonín se ozvalo až jako poslední a kluci převzali putovní pohár. Zase, už počtvrté z dosavadních pěti závodů, ostatním vyfoukli vítězství. Možná o fous, ale zaslouženě. A pohár? Ten teď bude svítit v hasičárně jako výzva  na další rok!

Zdeňka Studená