11.4.2015 Osmiboj

Dne 11.4.2014 proběhlo taktické cvičení pro výjezdové jednotky. Toto cvičení je pojato formou soutěže, kdy jednotky dobrovolných hasičů přejíždí mezi stanovišti a profesionální hasiči hodnotí jejich práci.

Start letošního ročníku byl v Budyni nad Ohří na náměstí. Zde se shromáždilo 11 výjezdových jednotek dobrovolných hasičů. Z okrsku Štětí se tohoto cvičení zúčastnil sbor z Předonína a ze Štětí. Zde proběhl nástup, rozlosování pořadí a porada velitelů.

Letos začínali všechny jednotky najednou, ale každá na jiném stanovišti. SDH Předonín měl jako první disciplínu test fyzické zdatnosti na fotbalovém hřišti v Břežanech nad Ohří. Po příjezdu účastníci zjistili, že se jedná o štafetu se čtyřmi úseky.Závodník v prvním úseku, měl za úkol proskákat pneumatikami oběhnout kužel spojit dvě hadice B, připojit je k rozdělovači a proudnici a dotáhnou do cíle. Závodník v druhém úseku musel proběhnout svůj úsek se dvěma kanystry plnými vody. Třetí závodník musel překonat barieru, s přenosným hasicím přístrojem, přeběhnout kladinu a po cestě zpět přeskočit břevno. Čtvrtý závodník musel odkutálet pneumatiku.

Po skončení štafety jsme se závodnícipřesunuli na další stanoviště do Radovesic pod silniční most, kde se prováděl útok z Ohře. Po příjezdu na místo byl velitel jednotky informován, že útok bude hodnocen dle času provedení a zároveň se musí dodržovat požární přepisy a správně používat signály. Čas se počítal od vyskočení závodníku z automobilu a končil sestřelením terčů.

Třetí disciplínou pro SDH Předonín byla kontrola zásahového vozidla a výstroje členů. Jednotka se musela seřadit a bylo hodnoceno, zda je správně ustrojena. Poté byli jednotlivý členové vyzváni, aby ukázali, kde mají určité vybavení. Tato disciplína byla v Budyni na náměstí.

Čtvrtá disciplína byla v Budyni v hasičárně. Jednalo se o dopravní nehodu, kde se střetl dopravní automobil se čtyřkolkou.  Zde se hodnotilo, jestli jednotka ví, jak postupovat při dopravní nehodě. Zda členové jednotky umí provést prvotní ošetření a transport zraněných. A zda ví na co si dát v takových situacích pozor.

Pátá disciplína prověřovala teoretické znalosti formou testu.

Šestá disciplína byla tajná. Závodníci věděli pouze, že je v Přestavlkách.  Tato disciplína byla časově nejnáročnější.  Družstvačekala téměřhodinu, než se dostala na řadu. Když byli puštěni na stanoviště, dostali informaci, že náhodně projíždí okolo a zjistili „nehodu“ na diskotéce. Po bližším průzkumu zjistili, že se jedná o výbuch, kde je 10 zraněných a jeden mrtvýčlověk.  Zde se jako jedna disciplína hodnotilo provedení samotného zásahu a druhá hodnotila postup při ošetřování raněných.

Poslední disciplínou byl požár výškové budovy.  Jednalo se o sušárnu chmele v Dušníkách. Zde závodníci nejčastěji udělali chybu jelikož vypli jen hlavní přívod elektrického vedení a neuvědomili si, že stará budova může mít několik zdrojů energie a je nutné snažit se najít všechny a odpojit je.

Letošní osmiboj nebyl náročný na fyzickou přípravu v porovnání s minulým rokem, ale kladl se zde důraz především na teoretickou znalost.  Závodníci se shodli, že závod splnil svůj účel. Jednotky si naživo vyzkoušeli jak se chovat při různých typech zásahu a poučili se svých chyb a rad zkušených profesionálů.  Závod vyhrál sbor dobrovolných hasičů z Litoměřic. Na druhém místě se umístilo SDH Předonín a na třetím místě SDH Roudnice nad Labem.

Jednotka SDH Předonín byla letos v tomto složení: Tomáš Dvořák (velitel), Tomáš Filler (strojník), Tomáš Kliment, Václav Kouřil, Zdeněk Řezáč (zdravotník), Petr Vocásek (řidič). Jako náhradník jel Jaroslav Vocásek, který natáčel jednotlivé disciplíny. Jako fotograf byla Lucie Vocásková.

Celkové výsledky:

1.      Litoměřice